[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
درباره پژوهشکده::
حوزه های تخصصی فعالیت ::
گروه های پژوهشی::
مراکز خدمات تخصصی::
نشریات علمی ـ پژوهشی ::
اخبار::
::
کانال پروهشکده

..
جذب کارآموز

   AWT IMAGE

..
متقاضیان همکاری

AWT IMAGE

..
پایگاه های مرتبط

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: مصاحبه با مدیر مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی ::
 | تاریخ ارسال: 1398/5/23 | 

در آستانه سالگرد تشکیل جهاد دانشگاهی، مصاحبه ای با خانم دکتر یزدانفر مدیر مرکزآنالیز شیمیایی انجام شد.

 خانم دکتریزدانفر لطفا در مورد مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی توضیحاتی را بیان کنید.
مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی در سال ۱۳۸۴ با راه اندازی و فعال سازی آزمایشگاه آنالیز دستگاهی پژوهشکده، با تمرکز اولیه بر خدمات رسانی به طرحهای پژوهشی در حال اجرای گروههای پژوهشی  در فضای آزمایشگاهی حدود ۴۰ متر شروع به فعالیت نمود.
خدمات رسانی این آزمایشگاه در سالهای آتی با برگزاری دوره های آموزشی مهارتهای آزمایشگاهی و سرویس دهی آزمایشگاهی به دانشجویان دانشگاهها و مراکز آموزشی و پژوهشی توسعه و در اواخر سال ۱۳۸۵ موفق به اخذ گواهینامه آزمایشگاه همکار از سازمان ملی استاندارد گردید.
مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی در اواخر سال ۱۳۸۸ موفق به اخذ موافقت اصولی و طی کمتر از دو سال ازتأسیس با تحقق کامل اهداف‌ وکسب دستاوردهای بیش ازانتظار موفق به اخذ  موافقت قطعی در سال ۱۳۹۰ گردید.
در حال حاضر مرکز با در اختیار داشتن ۳۲۰ متر فضای آزمایشگاهی فعال (شامل ۵ واحد آزمایشگاهی تخصصی)  و ۱۴ نفر پرسنل تخصصی (دکتری، کارشناس ارشد شیمی تجزیه و کارشناس شیمی ) به عنوان آزمایشگاه همکار سازمان ملی استاندارد در زمینه مواد غذایی، محصولات کشاورزی و تعیین ماهیت ، آزمایشگاه معتمد سازمان حفاظت محیط زیست، آزمایشگاه همکار اداره نظارت معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت، آزمایشگاه مورد تأیید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در زمینه تعیین ماهیت فرآورده های نفتی، آزمایشگاه همکار و معتمد سازمان حفظ نباتات، عضو وابسته شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی و عضو قطعی شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  فعالیت می نماید.

این مرکز قادر به ارایه چه نوع خدماتی است؟
مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی، به عنوان یکی از آزمایشگاههای فعال در زمینه انجام آزمایشهای فیزیکی و شیمیایی، میکروبی، اسپکتروسکپی و کروماتوگرافی به عنوان مرجعی برای انجام آزمونهای مرتبط با دستورالعمل‌های سازمان ملی استاندارد ایران و روش‌های بین‌المللی می‌باشد که در راستای تحقق اهداف کلان این مجموعه فعالیت می‌نماید.
این آزمایشگاه با هدف افزایش سطح رضایت‌ مشتریان خود از طریق ارائه خدمات آزمایشگاهی با کیفیت، سیستم مدیریت کیفیت خود را بر اساس الزامات استاندارد بین المللی ISO/IEC ۱۷۰۲۵قرار داده است و مدیریت ارشد سازمان خود را ملزم و متعهد می داند منابع وامکانات لازم جهت تحقق خط مشی و برآورده سازی الزامات این استاندارد را فراهم آورد. مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی،  با در اختیار داشتن آزمایشگاههای مجهز به تجهیزات مدرن آنالیز دستگاهی و پرسنل متخصص، مجرب و آموزش دیده به صورت کاملاً تخصصی در زمینه‌های مختلف از جمله آنالیز آلاینده‌های آلی، باقیمانده سموم دفع آفات نباتی، مایکوتوکسین‌ها، آفلاتوکسین‌ها، آنیونها، آلاینده های فلزی و کاتیونها، مواد مؤثره، اسانسهای گیاهی، ویتامینها و آزمون‌های فیزیکو شیمیایی در نمونه های مختلف از جمله محصولات کشاورزی، نمونه‌های بیولوژیکی و بافتهای جانوری، مواد غذایی، غذای دام و طیور، آب و پساب، فاضلاب، خاک و رسوب، کود شیمیایی، مواد شیمیایی، نفت و پتروشیمی و... فعالیت می‌نماید.  هدف مرکز آنالیز شیمیایی اجرای سریع و دقیق آزمونهای مورد نظر بر اساس روشهای استاندارد ملی و بین المللی و یا مقالات معتبر نشریات علمی است.

از نظر شما این مرکز دارای چه جایگاه و اهمیتی است؟
ساختار پرسنلی مرکز آنالیز شیمیایی از اعضاء هیأت علمی جهاد دانشگاهی و کارشناسان مبرز و آموزش دیده این نهاد تشکیل شده و بدلیل ارتباط تنگاتنگ با محیطهای تحقیقاتی و دانشگاهی به صورت کاملا علمی و دانش بنیان و بر اساس نیازهای مغفول مانده جامعه مدیریت می شود. این مرکز به واسطه ساختار پژوهشی خود و جایگاه مقبول و خوش نام جهاد دانشگاهی، همواره در موارد حساس و حائز اهمیت ملی و منطقه ای، مورد وثوق مدیران سازمانهای نظارتی و نهادهای حاکمیتی بوده و به عنوان مشاور علمی و مرجع مورد اعتماد علمی و آزمایشگاهی معتبر در کمیته های استانی و ملی حضور دارد و در موارد متعددی به عنوان مرجع حل اختلاف ایفای نقش نموده است.
مرکز آنالیز شیمیایی به واسطه همت، تلاش و روحیه فعال و علاقمند همکاران، موفق به دریافت لوح سپاس آزمایشگاه نمونه برتر سازمان ملی استاندارد در سالهای ۱۳۹۰ و ۱۳۹۳ گردید و در سال ۱۳۹۷ نیز در بین بیش از ۲۰۰ آزمایشگاه عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  در دسته آزمایشگاههای برتر قرار گرفت.

 تا بحال چه مجوزهای معتبری توسط این مرکز اخذ شده است؟                          
این مرکز متعلق به پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران بوده و در این مدت فعالیت خود موفق به اخذ گواهینامه‌ها و مجوزهای معتبری مانند گواهینامه استاندارد ISO/IEC ۱۷۰۲۵، گواهینامه تأیید صلاحیت آزمایشگاه همکار از سازمان ملی استاندارد ایران درزمینه مواد غذایی، گواهینامه تأیید صلاحیت آزمایشگاه تعیین ماهیت از سازمان ملی استاندارد ایران در زمینه کود و مواد شیمیایی فرآورده های نفتی، آزمایشگاه مورد تأیید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در زمینه تعیین ماهیت فرآورده های نفتی، گواهینامه آزمایشگاه معتمد از سازمان حفاظت محیط زیست، پروانه بهره برداری آزمایشگاه مجاز از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، عضویت در شبکه آزمایشگاهی راهبردی و نانو، عضویت وابسته در شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی و مجوز همکاری سازمان حفظ نباتات وزارت جهاد کشاورزی شده است.

 در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید؟
مرکز آنالیز شیمیایی به واسطه ساختار پژوهشی و علمی ، حضور مداوم در جلسات فنی و کمیته های علمی سازمانهای نظارتی دولتی دارد و به دلیل اعتماد فیمابین در جریان معضلات و تنگناهای کشور قرار می گیرد. در پاسخ به این اعتماد، مرکز آنالیز شیمیایی همواره سعی داشته است در حوزه های تخصصی و ویژه ای که بخش خصوصی به دلایل مختلف از جمله عدم صرفه اقتصادی، دشواری بهینه سازی روش و نیاز به کارشناسان خبره، انگیزه ورود به آن را ندارند، فعالیت نماید و به عنوان یک بازوی علمی مراجع مربوطه را در ارتقا سطح کیفی و سلامت جامعه یاری رساند. متقابلا از این سازمان‌ها انتظار داریم ما را درجهت به روز رسانی آموزش همکاران، تسریع امور اداری و ارتباطات سازمانی، تجهیز آزمایشگاهها به تجهیزات مدرن آزمایشگاهی و استفاده از امکانات دستگاههای دولتی یاری نمایند. این مرکز آمادگی دارد در کلیه حوزه های اعلام شده و موارد مشابه دیگری که نیاز سازمان‌ها، شرکتها، تولید کنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محترم می باشد با تمام توان حضور یابد و سهم خود را به عنوان یک جامعه کوچک جوان و علمی در پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی و ارتقاء سطح زندگی و رفاه عمومی ملت شریف و عزیز ایران ایفا نماید.
 

 

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
دفعات مشاهده: 2752 بار   |   دفعات چاپ: 326 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران Iranian Institute of Research & Development in Chemical Industries
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 44 queries by YEKTAWEB 4422