[صفحه اصلی ]     [ English ]  
بخش‌های اصلی
آشنایی با پژوهشکده::
گروه های پژوهشی::
مراکز خدمات تخصصی::
آموزش و همایش های
       تخصصی
::
اخبار::
محصولات دانش بنیان::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
سایت همایش
AWT IMAGE
..
پست الکترونیک همکاران
AWT IMAGE
..
متقاضیان همکاری
AWT IMAGE
..
:: اخبار مصاحبه‌ها و میزگردها : مصاحبه خبرگزاری مهر با رئیس پژوهشکده پیرامون پروژه توسعه تکنولوژی شیرین سازی نفت خام ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۴/۱۰/۱ | 

علی شکرالله زاده، رئیس پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران وابسته به جهاد دانشگاهی که پروژه "اصلاح و توسعه فرایند شیرین سازی نفت خام" را در دست اقدام دارد، در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: این پروژه با اعلام نیاز پژوهش و فناوری شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب و با همکاری تنگاتنگ مهندسان و کارشناسان خبره شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون، اداره مهندسی فراورش و پروژهای تزریق گاز و آزمایشگاه‌های مرکزی آن شرکت  انجام می‌شود. در این پروژه دانش فنی شیرین سازی نفت خام با هدف کاهش میزان H2S  به  ۱۵ppm تدوین میشود.

وی با بیان اینکه تکنولوژی شیرین سازی نفت خام در کشور ما یک تکنولوژی قدیمی است و بیشتر واحدهای موجود  با هدف کاهش میزان هیدروژن سولفید نفت خام به  ۸۰ppm طراحی  شده اند، اظهار داشت:

در حال حاضر استاندارد بین المللی برای شیرین سازی بر اساس نفت با  سولفید هیدروژن  ۱۵ppmمیباشد بدین معنی که میزان هیدروژن سولفید نفت خامی که وارد بازار میشود می‌بایست حداکثر ۱۵ppm باشد. بنابراین نفت خام با میزان H2S بالاتر با محدودیت فروش مواجه بوده و از سوی دیگر قیمت آن با افزایش میزان هیدروژن سولفید کاهش می‌یابد.

رئیس پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران خاطر نشان کرد: به همین دلایل نیاز بود که در فرآیند واحدهای شیرین سازی نفت کشور اصلاحاتی صورت گیرد، البته انجام این اصلاحات در فرایند شیرین سازی نباید تاثیر منفی بر دیگر مشخصات نفت خام داشته باشد.

شکرالله زاده با بیان اینکه تا کنون این طرح ۷۰ درصد پیشرفت داشته است، اظهار داشت: انجام تست ران‌های عملیاتی، انجام آزمایش‌‌ها در واحد فعال بهره‌برداری آب تیمور در اهواز و شبیه‌سازی فرایندی طرح از آبان ماه سال گذشته آغاز شد که تعیین پارامترهای کلیدی طراحی و تهیه بسته نرم‌افزاری روزآمد و سازگار با شرایط نفت ایران دستاورد این مرحله بوده است.

وی با بیان اینکه طراحی مفهومی فرایند، تکمیل شده  و در حال حاضر طراحی پایه در دست انجام است گفت: این پروژه تا سه ماه دیگر به اتمام می‌رسد و  امیدواریم در آینده نزدیک اجرای عملیاتی  این اصلاحات در  واحد  شیرین‌سازی آب تیمور اهواز با دانش فنی بومی و طراحی جدید شروع شود. به گفته وی، با توجه به تجارب کسب شده و توانمندی‌های جهاد دانشگاهی و پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران، این پژوهشکده آمادگی انجام مراحل بعدی پروژه شامل طراحی تفصیلی، ساخت، نصب و راه اندازی واحد با تکنولوژی توسعه یافته را دارد.

وی عنوان کرد: با اجرایی شدن این طرح تلاش می‌شود که تنها تغییرات و اصلاحات مشخصی بر روی واحدهای موجود انجام گیرد بدون اینکه هزینه زیادی برای اجرای واحدهای جدید صرف شود.

شکرالله زاده افزود: این فناوری در دنیا در انحصار شرکت‌های خاص بوده و اطلاعات مورد نیاز برای طراحی و تحلیل تجهیزات در دسترس ما نیست، ولی ما بنا داریم با تحلیل واحدهای در حال کار در کشور، اطلاعات مورد نیاز برای تحلیل و طراحی واحدهای  شیرین سازی خاص نفت خام ایران و فناوری آن را کسب کرده و در واحد های نفتی خود به کار گیریم.

وی تاکید کرد: ایجاد و بومی سازی این تکنولوژی در کشور خیلی به صرفه تر از خریدن تکنولوژی از کشورهای دیگر است.

شکراله زاده در پایان اظهار کرد: لازم است در همین جا از همکاری صمیمانه مهندسان وکارشناسان و مدیران مهندسی نفت و اداره پژوهش و فناوری مناطق نفت خیز جنوب از طرف خودم و تیم پژوهشی پروژه تشکر نمایم.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


کد امنیتی را در کادر بنویسید >
::
کلیدواژه ها: پژوهشکده توسعه صنايع شيميايی ايران | علی شکراله زاده | توسعه تکنولوژی شيرين سازی نفت خام |
دفعات مشاهده: 2128 بار   |   دفعات چاپ: 324 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 1 بار   |   0 نظر
پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران Iranian Institute of Research & Development in Chemical Industries
Persian site map - English site map - Created in 0.041 seconds with 917 queries by yektaweb 3302