پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران- تازه ها
بازدید اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس از پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1400/5/16 | 

صبح امروز اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با همراهی رییس جهاددانشگاهی در سفر به استان البرز از مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاددانشگاهی بازدید و در جریان آخرین دستاوردهای این نهاد قرار گرفتند.

 
در بخشی از این بازدید، دکتر مسعود کمبرانی، رییس پژوهشکده و اعضای گروه پژوهشی صنایع شیمیایی، میزبان این جمع بودند.
دکتر کمبرانی در مورد طرح دانش فنی "ساخت ابر خازن الکتروشیمیایی بر پایه ترکیبات نانو متخلخل کربنی پلیمرهای هادی و نانو ذرات فلزی" توضیح دادندکه : در سال‌های اخیر با افزایش تقاضای انرژی، توسعه فن‌آوری‌های کارآمد، پاک و تجدیدپذیر برای ذخیره‌سازی و تبدیل انرژی یکی از اولویت‌های مهم جوامع جهانی به شمار می‌رود. ابر خازن‌های الکتروشیمیایی با دارا بودن ویژگی‌های مانند دانسیته توان بالا، دانسیته انرژی مناسب ، قابلیت شارژ بسیار سریع، طول عمر بسیار بالا و قابلیت استفاده در محدوده دمایی گسترده یکی از منابع بسیار مهم ذخیره انرژی محسوب می‌شوند که در تجهیزاتی مانند منبع تغذیه اضطراری (UPS)، شبکه‌های برق‌رسانی، توربین‌های بادی، رادار و مهمات نظامی، تجهیزات ارتباط رادیویی، موتورهای هیبریدی، تجهیزات هواشناسی و ... مورد استفاده قرار می‌گیرد. موارد ذکر شده نشان می‌دهد که وسایل ذخیره انرژی نقش مهم و استراتژیک در آینده صنعتی کشور خواهند داشت و لازم است اقدام شایسته و فوری جهت بومی‌سازی دانش فنی ساخت این وسایل صورت گیرد.
در ادامه دکتر کمبرانی در مورد محصولات تولیدی پژوهشکده به ویژه محصولات مرتبط با صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و همچنین صنایع غذایی، داروی و بهداشتی و ضرورت رفع موانع تولید محصولات برای ارتقاء جایگاه تولید داخلی توضیحاتی ارایه دادند.

نشانی مطلب در وبگاه پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران:
http://irdci.ac.ir/find.php?item=1.206.234.fa
برگشت به اصل مطلب