[صفحه اصلی ]   [ English ]  
بخش‌های اصلی
درباره پژوهشکده::
حوزه های تخصصی فعالیت ::
گروه های پژوهشی::
مراکز خدمات تخصصی::
نشریات علمی ـ پژوهشی ::
اخبار::
::
کانال پروهشکده

..
جذب کارآموز

   AWT IMAGE

..
متقاضیان همکاری

AWT IMAGE

..
پایگاه های مرتبط

AWT IMAGE

..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: مصاحبه با مدیر محترم مرکز مهندسی و ساخت جاذب ها و کاتالیست ها ::
 | تاریخ ارسال: 1397/11/8 | 
پیرو خبر انتشار یافته در سایت خبری ایسنا (https://b۲n.ir/۸۳۹۲۲۶) مبنی بر بومی سازی دانش فنی و تولید ماده میکروکریستال سلولز در پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران مصاحبه ای با مجری طرح سرکار خانم دکتر قاسمی نژاد انجام شده است.
- سرکار خانم دکتر قاسمی‌­نژاد لطفا خودتان را معرفی نموده و در مورد طرح تحقیقاتی اجرا شده توضیح دهید.
باسلام، اینجانب سیده معصومه قاسمی‌­نژاد عضو هیات علمی گروه بیوتکنولوژی صنعتی هستم. طرح تحقیقاتی تولید نیمه صنعتی میکروکریستال سلولزی از اوایل سال ۹۹ توسط اعضای گروه پژوهشی بیوتکنولوژی صنعتی آغاز شد. پس از گذشت ۸ ماه، این تیم تحقیقاتی موفق به کسب دانش فنی تولید میکروکریستال سلولزی در مقیاس پایلوت شد. دستیابی به روش ساده و اقتصادی جهت تولید میکروکریستال سلولزی با مشخصه­‌های منطبق با استانداردهای بین المللی موجود با استفاده از منبع ارزان و در دسترس لینتر پنبه از مهمترین نقاط قوت این طرح تحقیقاتی بشمار می‌­رود که شرایط را برای افزایش مقیاس تولید محصول تسهیل کرده است.
- لطفا در مورد اهمیت این فناوری توضیح دهید. دستیابی به این فناوری چه تاثیری در حل مشکلات  صنعت کشور داشته است؟
میکروکریستال سلولز که با نام تجاری آویسل شناخته شده است، بواسطه ویژگی­ های مانند غیرسمی­‌ بودن، تجدیدپذیری، زیست تخریب­‌پذیری، زیست­‌ سازگاری و خواص مکانیکی مانند سطح زیاد، کاربرد گسترده‌ای در حوزه‌­های داروسازی، صنایع­‌غذایی و آرایشی بهداشتی به عنوان عواملی مانند بایندر، آنتی ­کیک و جایگزین چربی دارد. در حال حاضر حوزه داروسازی بویژه کاربرد در بایندر قرص بیشترین سهم بازار داخلی این محصول را به خود اختصاص داده است که بخش اعظم این نیازها از طریق واردات تامین می­‌شود. از این رو بومی­‌سازی دانش فنی تولید این محصول از اقدامات مهم در حوزه داروسازی بشمار می­‌رود. از طرف دیگر، باتوجه به قابلیت استفاده از این محصول به عنوان آنتی کیک و جایگزین چربی، توسعه فناوری تولید میکروکریستال سلولز کلیدی برای حل برخی چالش­‌های روز حوزه صنایع غذایی نیز خواهد بود. شایان ذکر است که بعد از حوزه داروسازی، بیشترین نرخ رشد بازار جهانی این محصول مربوط به حوزه صنایع غذایی است. 
- فناوری ایجاد شده در چه سطحی است و چه زمانی این ماده به تولید انبوه می رسد؟
در حال حاضر این مجموعه موفق به کسب دانش فنی تولید میکروکریستال سلولز در مقیاس نیمه صنعتی شده است. خوشبختانه با توجه به اینکه فناوری تولید این محصول منطبق با زیرساخت­‌های موجود است، محدودیت­‌های کلیدی جهت افزایش مقیاس تولید وجود ندارد. در صورت دستیابی به بازار هدف، در سال آینده افزایش ظرفیت تولید این محصول آغاز خواهد شد. 

 

 
دفعات مشاهده: 597 بار   |   دفعات چاپ: 57 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: تولید و فروش امولسیفایر ::
 | تاریخ ارسال: 1397/11/8 | 
تولید سفارشی و فروش تخصصی امولسیفایر 
(مواد فعال سطحی) 
 
 
گروه مهندسی فرآیند با تکیه بر دانش روز و تجهیزات پیشرفته، انواع گوناگون امولسیفایرهای صنعتی را تولید و به بازار عرضه می‌نماید. 
          
 شماره تماس و واتساپ جهت سفارش و اطلاعات بیشتر:   ۰۹۱۲۷۲۰۳۴۶۶      آقای مهندس رضاخانی 
                                                                                                                                             
  ۰۲۶۳۴۷۶۴۰۵۰داخلی ۱۱۱۰)

 

نام محصول HLB* حالت فیزیکی کاربردها صنایع مورد استفاده
IRDCI-EM۶ ۴-۶ مایع ویسکوز حل شونده در محیط آلی – انحلال فاز آبی در محیط آلی صنایع شیمیایی و بهداشتی
IRDCI-EM۱۰ ۷-۱۰ مایع ویسکوز توزیع در محیط آلی - انحلال فاز آبی در محیط آلی و تثبیت کننده، حل کننده و نرم کننده آرایشی، بهداشتی، پلاستیک و منسوجات
IRDCI-EM۱۸ ۱۱-۱۸ مایع ویسکوز حل شونده در محیط آبی - انحلال فاز آلی در محیط آبی
عامل رطوبت، پایدار کننده
صنایع غذایی، شوینده و آرایشی
تولید سفارشی تولید سفارشی امولسیفایر با هر HLB مورد نیاز امکان پذیر است.


 

 

امولسیفایر چیست؟ 
در حالت عادی آب و روغن به عنوان دو ماده غیر قابل امتزاج، در یکدیگر حل نشده و دو فاز جدا از یکدیگر تشکیل می دهند. از طرفی دیگر، در بسیاری از صنایع ترکیب پیوسته ای از فاز های آلی و آبی مورد نیاز است.
تلفیقی از دو یا چند ماده غیر قابل امتزاج در یکدیگر را که تشکیل یک فاز پیوسته می دهند، امولسیون می‌گویند. در واقع واژه امولسیون زمانی به کار می‌رود که یک مایع به عنوان پخش شونده در یک فاز دیگر به عنوان فاز پیوسته به صورت همگن پراکنده می شود. امولسیون­ها خود به خود تشکیل نمی­شوند و پس از تشکیل نیز تمایل به ناپایداری دارند.
به منظور ایجاد پایداری در یک امولسیون، از موادی با نام امولسیفایر استفاده می شود. امولسیفایر ها را اغلب با نام های سور فکتانت یا ماده فعال سطحی نیز می شناسند. بنابر این ترکیبات اصلی یک امولسیون عبارتند از:
۱- فاز پخش شونده
۲- فاز پیوسته
۳- ماده امولسیفایر

                                                                                                


                                                                                          سمت چپ مخلوط آب و روغن قبل از تزریق امولسیفایر و سمت راست امولسیون آب و روغن بعد از تزریق امولسیفایر

توانایی ایجاد پیوند بین دو فاز توسط امولسیفایرها، به دلیل وجود یک سر آب دوست و یک سر چربی دوست در آنها می باشد. یعنی یک سر آنها با محلول آبی پیوند برقرار می کند و سر دیگر به محلول آلی (چربی) متصل می شود. به این ترتیب دو مایع غیر قابل امتزاج را در یک فاز پیوسته به هم متصل نموده و پایدار می نماید.
میزان پایداری امولسیون  با انتخاب درست امولسیفایر بستگی مستقیم دارد. در واقع برخی امولسیفایر ها بیشتر آبدوست و برخی از آنها بیشتر چربی دوست هستند. انتخاب امولسیفایر مناسب، با توجه به مواد اولیه مخلوط که بیشتر شامل فاز آلی و یا فاز آبی باشد صورت می پذیرد.
در واقع امولسیونها بر اساس نحوه اضافه کردن دو فاز آب و روغن به یکدیگر به دو نوع اصلی روغن در آب یا آب در روغن تقسیم می­شوند. وقتی قطرات روغن در آب پخش می­گردد ( یعنی مقدار فاز آلی کمتر است)، امولسیون روغن در آب (O/W) ساخته می­شود و وقتی قطرات آب در فاز روغن پخش گردد (یعنی مقدار فاز آلی بیشتر باشد)، امولسیون آب در روغن(W/O) ساخته می­شود.
عدد HLB (Hydrophilic Lipophilic Balance) پارامتری برای انتخاب صحیح امولسیفایرها می باشد که میزان توانایی آن ها را برای ایجاد پایداری در امولسیون هایی با حجم و انواع مختلف فازهای آبی و آلی نشان می دهد.
                                                                                   
 HLBمواد در گستره ۱ تا ۱۸ تعریف می شود. عدد ۱ مربوط به ماده ای است که به شدت چربی دوست است و عدد ۱۸ مربوط به ماده­ای است که به شدت آب دوست است.  HLBنرمال در محدوده ۲-۱۴ است و نقطه میانی عدد ۱۰ می باشد. در این حالت ماده در حال تعادل بین آب دوستی و آب گریزی است.
انواع امولسیفایرها
این مواد در انواع آنیونی، کاتیونی، آمفوتریک و غیر یونی در بازار موجود هستند و به دلیل خواص منحصر به فردی که دارند در صنایع مختلفی مانند شوینده ها، کشاورزی و… مورد استفاده قرار می گیرند. در زبان فارسی این ترکیبات با نام ماده فعال کننده سطحی هم شناخته می شوند.
امولسیفایرآنیونی:
مشهور ترین مواد فعال سطحی آنیونی، صابون ها هستند. که در اثر حل شدن در آب، به کاتیون و آنیون تجزیه می شوند. چون آنیون تولیدی دارای سر آبدوست و دم آبگریز است، به این مواد، مواد فعال سطحی آنیونی می گویند. این مواد دارای گروه های عاملی آنیونی مانند سولفونات، فسفات، سولفات و کربوکسیلات ها هستند. آلکیل سولفات شامل آمونیوم لوریل سولفات، سدیم لوریل، آلکیل اتر سولفات سدیم لوریت سولفات یا همان سدیم لوریل اتر سولفات (تگزاپون یا SLES ) و سدیم میرت سولفات می باشند. همچنین استئارات ها که بیش از ۵۰ درصد از کاربرد جهانی مواد سورفکتانت را تشکیل می دهند، جزء این دسته می باشند. بسیاری از این مواد در پلیمریزاسیون امولسیونی کاربرد دارند.
امولسیفایر کاتیونی:
در ساختمان این نوع مواد فعال سطحی، یک گروه هیدرو کربنی آب گریز و یک یا چند گروه آبدوست وجود دارد. این مواد وقتی که در آب حل شوند، کاتیون تولیدی دارای خاصیت فعال سطحی خواهد بود. این مواد عموما بار مثبت در قسمت سر خود دارند و اغلب آن ها به عنوان قارچ کش، ضد باکتری و ضد خوردگی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله سورفکتانت های کاتیونی می توان به بنزالکونیوم کلراید اشاره کرد. در محصولات ضد استاتیک مانند نرم کننده‌های پارچه و نرم کننده‌های مو مفید هستند. برای اکثر فرمولاسیون‌هایی که شامل سورفاکتانت‌های کاتیونی هستند، یک محلول اسیدی ترجیح داده می‌شود، زیرا این امر باعث می‌شود که بار مثبت موجود در ساختار کاتیونی حفظ شود.
امولسیفایر آمفوتریک:
هر ملکول از این نوع مواد فعال سطحی در آب، هم دارای بار مثبت و هم بار منفی می باشد و خاصیت کاتیونی و آنیونی آنها بستگی به کیفیت آب و pH دارد.
سورفاکتانت های آمفوتریک غالبا به pH حساس هستند و بر اساس  pH محلول مانند گونه های آنیونی یا کاتیونی رفتار می کنند. یعنی در محیط های اسیدی مانند یک ماده فعال سطحی آنیونی عمل می کنند و در محیط های بازی، رفتار مواد فعال سطحی کاتیونی را دارند. انواع بتائین‌ها و آمین اکسیدها می توانند در این دسته قرار بگیرند.
امولسیفایر غیر یونی
این مواد هر چند خاصیت فعال سطحی دارند اما وقتی در آب حل می شوند به یون تجزیه نمی‌شوند. دلیل حل شدن این مواد در آب به دلیل وجود گروه های قطبی مانند پلی گلایکول اترها و یا چند گروه الکلی می باشد. یک ویژگی مهم این مواد آن است که تشکیل نمک نمی دهند، از این رو در آب سخت نیز کاملا محلول هستند. به علاوه به همراه مواد فعال سطحی یونی هم قابل استفاده می باشند. سورفکتانت‌های غیریونی یکی از سورفکتانت‌ های متداول در صنعت هستند و معمولاً در بازارهای خانگی و مراقبت‌های شخصی و همچنین صنایع کشاورزی استفاده می‌شود. از جمله سورفکتانت های غیر یونی می توان به اسیدهای چرب اتوکسیله و الکوکسیله، آمین‌های اتوکسیله، الکل اتوکسیله، اتوکسیلات آلکیل و نونیل فنل، استرهای سوربیتان اتوکسیله شده و اتوکسیلات روغن کرچک اشاره کرد.
 
جهت کسب اطلاع از جزییات فروش  با ما تماس بگیرید
 آقای مهندس رضاخانی         تماس:   ۰۹۱۲۷۲۰۳۴۶۶       ۰۲۶۳۴۷۶۴۰۵۰   (داخلی ۱۱۱۰)

دفعات مشاهده: 849 بار   |   دفعات چاپ: 57 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: چاپ مقاله علمی در نشریه Molecalar liquids ::
 | تاریخ ارسال: 1399/5/27 | 

چاپ مقاله علمی در نشریه Molecalar Liquids
در یک تحقیق مشترک بین پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی (گروه پژوهشی مهندسی فرایند) تحت راهبری آقای دکتر شاهین خوش آرای و دانشگاه اوکلاهامای ایالات متحده آمریکا تحت راهبری‌های دکتر کلاینت ایلکه، اثرات استفاده از مواد فعال سطحی برای جلوگیری از تخریب ساختار پروتئین بررسی گردید. 
نتایج این تحقیق در صنایع داروسازی به منظور کپسوله کردن پروتئین حائز اهمیت است. 
نتایج این تحقیق در قالب مقاله ای با عنوان 

Effect of zwitterionic betaine surfactant on interfacial behavior of bovine serum albunin (BSA)

در نشریه معتبر (Molecular Liquids (Impact Factor: ۵.۶۵ به چاپ رسیده است. در این مقاله مدلسازی و تحلیل‌های ترمودینامیکی جذب سطحی پروتئین، با و بدون حضور فعال سطحی انجام شده است. 
شایان ذکر است در پروژه های پیشین، تحلیل اثرات و کاربردهای مواد فعال سطحی در گروه مهندسی فرایند این پژوهشکده به انجام رسیده بود و در این تحقیق به توسعه کاربردهای نوین در صنایع مهم داروسازی پرداخته شده است. 

 


دفعات مشاهده: 623 بار   |   دفعات چاپ: 55 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: اعتبار ویژه ای برای اعضای هیئت علمی جوان ::
 | تاریخ ارسال: 1399/5/27 | 

اعتبار ویژه‌ای برای اعضای هیئت علمی جوان فعال شد. 
شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی با اعطای اعتبار ۶۰ میلیون ریالی به اعضای جوان هیئت علمی دانشگاه‌های سراسر کشور، زمینه را برای حمایت از طرح‌های پژوهشی جوان فراهم می‌کند. 
برای مشاهده خبر و کسب اطلاعات بیشتر به لینک ارائه شده در ذیل مراجعه فرمایید. 

https:labsnet.ir/news/۶۹۰۷۰

 


دفعات مشاهده: 641 بار   |   دفعات چاپ: 59 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی در ارزیابی سال ۱۳۹۸ ::
 | تاریخ ارسال: 1399/5/27 | 

مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی در ارزیابی سال ۱۳۹۸ شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی حائز رتبه ۱۲ در بین ۳۲۷ آزمایشگاه سراسر کشور گردید. 
مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی به عنوان طلایه دار آزمایشگاه های وابسته به جهاد دانشگاهی، در ششمین رتبه بندی آزمایشگاه ها و مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی کشور در بین ۳۲۷ مرکز آزمایشگاهی و تحقیقاتی سراسر کشور، با اختلاف ناچیز و رقابت تنگاتنگ، حائز رتبه دوازدهم گردید. این مرکز در بین آزمایشگاه های وابسته به جهاددانشگاهی در جایگاه نخست ایستاده است. 
این موفقیت را به تمامی همکاران ساعی و پرتلاش تبریک می گوییم و امیدواریم بتوانیم گام های بلندتری در راستای دستیابی به چشم انداز و اهداف مرکز، پژوهشکده و جهاد دانشگاهی برداریم. 
جهت اطلاع از لیست و رتبه سایر آزمایشگاه ها به سایت شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی مراجعه فرمایید. 

https: //labsnet.ir/news/۶۸۷۶۷
 


دفعات مشاهده: 1066 بار   |   دفعات چاپ: 91 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: درخشش اعضای هیأت علمی گروه پژوهشی بیوتکنولوژی صنعتی در شانزدهمین همایش ملی شیمی ::
 | تاریخ ارسال: 1399/5/27 | 

"شانزدهمین همایش ملی شیمی دانشگاه پیام نور" در تاریخ ۲۶ شهریور ماه و با میزبانی دانشگاه کرج برگزار شد. در این رویداد ملی، مقاله پژوهشی آقای عباس بایگان و آقای محبوب حبیب زاده اعضاء گروه پژوهشی بیوتکنولوژی صنعتی پذیرفته و ارائه شد.
 " تعیین شرایط بهینه استخراج رنگدانه آلیزارین از روناس با مدل CCD (Central Composite Design) " عنوان این مقاله پژوهشی است که حاصل اجرای طرح پژوهشی ایشان در پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران می باشد. روناس  (Madder) یکی از منابع گیاهی برای استخراج رنگدانه طبیعی آلیزارین است که در سال های اخیر به دلیل حفظ سلامت انسان و رویکرد به منابع طبیعی، جایگزین مناسبی برای رنگ های مصنوعی و سنتتیک بوده است. آلیزارین ماده سرخ رنگی است که کاملا در آب حل می شود و در pH های مختلف و در حضور دندانه های مختلف (نمک فلزات عناصر واسطه) رنگ های متفاوتی را تولید می کند. این رنگزای طبیعی کاربرد های فراوانی را در صنایع مختلف همچون صنایع فرش، صنایع نساجی، صنایع پزشکی و دارویی، صنایع آرایشی و بهداشتی و غیره دارد.
عضویت در کمیته علمی و داوری مقالات این همایش ملی از دیگر افتخارات اعضای این گروه پژوهشی می باشد.
ضمن عرض تبریک به پژوهشگران این گروه پژوهشی، از خداوند منان توفیق خدمت و موفقیت های روز افزون ایشان را در عرصه های علمی و فناوری خواستاریم. 
 

دفعات مشاهده: 1011 بار   |   دفعات چاپ: 81 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: امتیازات ویژه برای اعضا فعال باشگاه مشتریان شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی ::
 | تاریخ ارسال: 1399/5/27 | 
شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی به منظور گسترش اطلاع رسانی خدمات و امکانات این شبکه در میان دانشجویان، اعضای هیئت علمی و پژوهشگران امتیازات ویژه ای برای اعضای فعال باشگاه مشتریان در نظر گرفته است. 
تمامی پژوهشگران، اعضای هیئت علمی و دانشجویان کشور در صورت معرفی خدمات شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی به جامعه پژوهشی کشور می توانند براساس دستور العمل زیر اعتبار هدیه دریافت نمائید. 
لینک: 
https://labsnet.ir/page/۵۲۲۴
لازم به ذکر است مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی به عنوان عضو قطعی شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی آماده ارائه خدمات آزمایشگاهی در قالب امتیازات اعتباری این شبکه می باشد. 
دفعات مشاهده: 1293 بار   |   دفعات چاپ: 120 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی _ جهاددانشگاهی رویش کارآیی و وفاداری/۱۴ ::
 | تاریخ ارسال: 1399/5/13 | 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکترمسعود کمبرانی رییس پژوهشکده‌ی توسعه‌ی صنایع شیمیایی جهاددانشگاهی به مناسبت چهلمین سالگرد تشکیل این نهاد انقلابی، با تأکید بر این‌که ۲۵ سال عمر کاری خود را صرف تلاش و خدمت در جهاددانشگاهی کرده است گفت: بخش زیادی از این تلاش‌ها صرف خلاقیت، نوآوری و ورود به عرصه‌های جدید علمی شده است. کمبرانی بر این باور است که اگر خلاقیت و ایده‌پردازی سرلوحه کارهایمان باشد و از یکنواختی فراری باشیم، می‌توانیم موفقیت را در جهاددانشگاهی، با همه سختی‌های موجود، به چشم ببینیم.
مشروح گفت‌وگوی با رئیس پژوهشکده‌ی توسعه‌ی صنایع شیمیایی جهاددانشگاهی را در ادامه می‌خوانید.

 

آغاز همکاری شما با جهاددانشگاهی در چه پروژه‌ای بود و چگونه به این نهاد پیوستید؟


دی‌ماه سال ۱۳۷۳ و پس از اتمام تحصیلات کارشناسی‌ارشد، جهت همکاری در احداث واحد تولید کلروبنزن، همکاری خود را با بخش شیمی جهاددانشگاهی واحد تهران آغاز کردم.

 

مهم‌ترین پروژه‌ای که طی این سال‌ها انجام داده‌اید، چه بوده است؟


در ۲۵ سال حضور و فعالیتم در جهاددانشگاهی، در پروژه‌های مختلفی به‌عنوان مسئول یا همکار مشارکت داشته‌ام. تدوین دانش فنی برای تولید مواد شیمیایی و احداث واحدهای مختلف و تولید انواع مواد شیمیایی ازجمله فعالیت‌هایم در جهاددانشگاهی است. همه‌ی پروژه‌ها از اهمیت ویژه برخوردار بوده‌اند، اما می‌توانم به احداث واحد تولید کلروبنزن، تولید ماده‌ی شست‌وشو دهنده‌ی ویژه برای شست‌وشوی دستگاه‌های چاپ اسکناس بانک مرکزی، احداث واحد اولئوکمیکال و تولید GMS به‌عنوان مهم‌ترین‌ها اشاره‌کنم. یکی از پروژه‌های مهمی که برای صنعت نفت از اهمیت زیادی برخوردار بود و در اجرای آن مشارکت داشتم؛ تدوین دانش فنی تولید مواد تعلیق‌شکن بود که در سال ۹۰ و با مشارکت سازمان جهاددانشگاهی تهران و پژوهشکده‌ی توسعه‌ی صنایع شیمیایی آغاز شد و تا سال ۹۴ اجرای آن به طول انجامید.

 

در فعالیت‌ها و اجرای طرح‌ها، چه میزان به خصیصه نوآوری و رافع بودن نیازهای استراتژیک کشور، توجه می‌کردید؟


بدون‌شک، یکی از پارامترهای مهم برای انتخاب پروژه و کار تحقیقاتی در جهاددانشگاهی، بکر بودن آن در کشور است. بنده نیز در اجرای تعداد زیادی پروژه جدید مشارکت داشته‌ام که هرکدام از آن‌ها، از اهمیت ویژه‌ای در صنایع بهداشتی، دفاعی، نفت و پتروشیمی برخوردار بوده‌اند. تولید سانمیکس و پتاسیم لورات برای پتروشیمی تبریز، تولید اولئوکمیکال برای صنایع شوینده، تولید کلروبنزن برای صنایع دفاعی، تولید HF و بسیاری از مواد شیمیایی دیگر برای نخستین‌بار در کشور، توسط تیم‌های تحقیقاتی که در آن‌ها حضورداشته‌ام، انجام‌شده است.

 

آیا تحریم‌ها توانسته مانع جدی در مسیر انجام فعالیت‌هایتان در جهاددانشگاهی شود؟


در اواسط سال ۹۵ محل خدمت من از سازمان جهاددانشگاهی تهران به پژوهشکده‌ی توسعه‌ی صنایع شیمیایی تغییر کرد. از این‌که همچنان در حوزه‌ی تخصصی شیمی و مهندسی شیمی خدمت می‌کنم، بسیار خرسندم. شرایط دشوار اقتصادی و تحریم‌های تحمیل‌شده به ایران، شرایط کاری را بسیار دشوار کرده است، اما به نظر می‌رسد در این شرایط، مسئولیت واحدهای تحقیقاتی بسیار سنگین‌تر و حساس‌تر است.

 

جدیدترین پروژه‌هایی که در دست اجرا دارید، کدام است؟


با کمک همکاران در این پژوهشکده و با درک شرایط ویژه کنونی و شناخت مشکلات صنعت، در حد توان، برخی مواد را انتخاب کرده و در قالب پروژه‌های تحقیقاتی و خدمات تخصصی، طرح‌هایی را در دست اجرا داریم. برخی از این پروژه‌ها تولید سلنیوم سولفاید، تولید افزایه‌های سیمان حفاری، تولید نشاسته حفاری، ابرخازن، سیلیکاژل کروی و مواد شیمیایی پرمصرف در صنعت نفت و ... است. امیدوارم با تلاش و کوشش همه‌ی کارکنان این پژوهشکده، بتوانیم برای رفع نیازهای صنایع مختلف، فعالیت‌های خوبی انجام دهیم و جایگاه این پژوهشکده در بین مراکز تحقیقاتی ارتقای مناسبی داشته باشد.

 

در آستانه‌ی چهلمین سالگرد تشکیل جهاددانشگاهی هستیم، عملکرد این نهاد را، در حوزه پژوهش، چگونه ارزیابی می‌کنید؟


جهاددانشگاهی سیاست انجام تحقیقات کاربردی را در حوزه پژوهش در دستور کار دارد و اجرای همین سیاست موجب تدوین دانش فنی در حوزه‌های بسیاری به‌منظور رفع نیازهای کشور شده است. در حال حاضر جهاددانشگاهی مورد وثوق بسیاری از سازمان‌ها و مدیران ارشد کشور برای قطع وابستگی و خودکفایی کشور است. دستاوردهای چهل‌ساله‌ی جهاددانشگاهی بسیار بیشتر از امکانات و حمایت‌های دریافتی از بودجه‌های دولتی بوده است. جهاددانشگاهی می‌تواند در جایگاه الگویی موفق برای سازمان‌های تحقیقاتی در کشور قرار بگیرد. بدیهی است که فعالیت‌های جهاددانشگاهی بدون نقص نبوده و نخواهد بود، اما برآیند و نتیجه‌ی چهار دهه تلاش و فعالیت جهاددانشگاهی در حوزه‌ی پژوهش، قابل‌قبول و ارزشمند است.

 

کار پژوهشی در جهاددانشگاهی با سایر نهادهای متناظر، چه تفاوتی دارد؟


فعالیت در حوزه‌ی پژوهش جهاددانشگاهی چند خصوصیت دارد؛ نخست تنوع موضوعی است؛ از الزامات و ضروریات فعالیت در محیط‌های تحقیقاتی، تنوع موضوع است، این امر موجب ایجاد روحیه‌ی پرسشگری و ایده‌پردازی بین محققان می‌شود، لذا افرادی می‌توانند در حوزه پژوهش در جهاددانشگاهی موفق باشند که ایده‌پرداز و خلاق بوده و از یکنواختی فراری باشند.
دومین خصیصه حوزه پژوهش در جهاددانشگاهی، روحیه‌ی کار تیمی است، یکی از دلایل اصلی برای بالا بودن ضریب موفقیت در فعالیت‌های تحقیقاتی جهاددانشگاهی، انجام کار تحقیقاتی به‌صورت تیمی است. بدون‌شک حضور تعدادی محقق و پژوهشگر در کنار یکدیگر در یک فعالیت تحقیقاتی، کیفیت، سرعت و ضریب موفقیت را افزایش می‌دهد.

به فعالیت با حداقل امکانات نیز به‌عنوان ویژگی دیگر این حیطه، باید توجه داشت. با توجه به کمبود منابع مالی در جهاددانشگاهی، محققان این نهاد، به فعالیت با حداقل امکانات عادت کرده و از بهانه‌جویی به خاطر کمبود امکانات پرهیز می‌کنند. استفاده بهینه از امکانات موجود و ایجاد راه‌حل‌های خلاقانه، کمبود منابع و امکانات را جبران کرده است.

 

ازنظر شما، چه موانعی در مسیر تحقق اهداف پژوهشی جهاددانشگاهی وجود دارد؟


به‌طورکلی، میان صنایع و سرمایه‌گذاران ایرانی، عقیده و باور غالب بر استفاده از دانش فنی و محصولات خارجی است. در چنین فضایی، فعالیت در حوزه‌ی تدوین دانش فنی و تولید محصولات داخلی، جرئت و خطرپذیری بالایی می‌طلبد. بدون‌شک تمام جهادگران فعال در حوزه‌ی پژوهش، از کم‌لطفی‌های صنایع دولتی، خصوصی و سرمایه‌گذاران در استفاده از دانش فنی و محصولات تولیدی در جهاددانشگاهی، خاطره‌های زیادی دارند. کمبود منابع مالی برای تحقیقات جدید از مشکلات جهاددانشگاهی است که باید در نظام مالی کشور فکری برای آن شود. در سال‌های اخیر قوانین اندکی در حمایت از محققان ایرانی و دانش فنی بومی وضع‌شده است و باید حمایت از دانش فنی و تولیدات داخلی در بین مدیران ارشد و اجرایی کشور به باور و ارزش تبدیل شود.

 

بهترین خاطره شما از حضور ۲۵ ساله‌تان در جهاددانشگاهی کدام است؟


 افتخار بزرگ من در سال‌های حضور در جهاددانشگاهی، آغاز فعالیت در جهاددانشگاهی دانشگاه تهران و شاگردی بزرگانی همچون جناب آقای دکتر فرهمند و جناب آقای دکتر شریفی‌زاده است. همکاری با همکاران خوب و دانا از بزرگ‌ترین شانس‌های من در جهاددانشگاهی بوده است. امیدوارم بتوانم بهتر و بیشتر از قبل در رشد این مجموعه مؤثر باشم.

دفعات مشاهده: 1375 بار   |   دفعات چاپ: 134 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: موفقیت مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی در کسب رتبه نخست در آزمون مهارت (PT) اندازه گیری آفلاتوکسین ها ::
 | تاریخ ارسال: 1399/4/28 | 

مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی در راستای تأمین الزامات استاندارد ISO/IEC ۱۷۰۲۵ و اجرای برنامه های کنترلی و تضمین کیفیت ، جهت حصول اطمینان از صحت و دقت اجرای آزمون های تخصصی، در آزمون مهارت
( (Proficiency Test : PT اندازه گیری آفلاتوکسین ها که توسط پژوهشکده ارزیابی کیفیت و سامانه های مدیریت مرکز آزمون مهارت استاندارد برگزار گردید، شرکت و در رقابت با ۲۷ آزمایشگاه تخصصی سراسر کشور با ارزیابی شاخص آماری Z  موفق به کسب رتبه نخست گردید.
مهمترین اهداف آزمایشگاه ها از شرکت در آزمون مهارت را می توان مقایسه عملکرد خود با آزمایشگاه های فعال و معتبر در زمینه مشابه، اطلاع آزمایشگاه از جزئیات عملکرد خود، تأمین الزامات استاندارد ISO/IEC ۱۷۰۲۵ ، ردیابی و پایش عملکرد آزمایشگاه در طول زمان و اطلاع از تغییرات جزئی تجهیزات، یافتن خطای سیستماتیک و تصادفی و بهبود مستمر، پایش میزان دقت اپراتورها و کارشناسان و کشف نقاط ضعف و انجام آموزشهای مورد نیاز و در نهایت ایجاد اطمینان خاطر مدیریت عالی، مراجع و مشتریان نسبت به کیفیت و عملکرد آزمایشگاه برشمرد.
این موفقیت ارزشمند را به مدیر و همکاران محترم مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی تبریک گفته و از تلاشهای آنان قدردانی میگردد.
                                               

دفعات مشاهده: 1414 بار   |   دفعات چاپ: 125 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: ثبت اختراع جدید توسط پژوهشگران گروه پژوهشی بیوتکنولوژی صنعتی ::
 | تاریخ ارسال: 1399/3/17 | 

با همت پژوهشگران پر تلاش گروه پژوهشی بیوتکنولوژی صنعتی، اختراع جدید این گروه پژوهشی با عنوان:" تولید نیمه صنعتی پودر کریستال شیرین کننده های استویا با کمک حلال آلی n – بوتانول " با طبقه بندی     بین المللی در اداره ثبت اختراعات به ثبت رسید. مخترعین این طرح آقایان: علیرضا گرزی، عباس جعفری جید، محبوب حبیب زاده و عباس بایگان توانستند طی دو سال تحقیق و پژوهش، دانش فنی استحصال شیرین کننده های گلیکوزیدی گیاه استویا را به دست آورده و موفق به تولید کریستال های این شیرین کننده گیاهی شدند. استویا جانشینی برای شکر بوده و با نام های "برگ شیرین" و "گیاه عسلی" نیز معروف است. پودر استویا ۳۰۰ مرتبه شیرین تر از شکر است و مقدار کالری آن در مقایسه با شکر بسیار ناچیز بوده و در رژیم های لاغری بسیار استفاده می شود. استویا در مقابل دما مقاوم بوده و برای پختن نان و شیرینی بسیار مناسب است. همچنین استویا باعث ایجاد پوسیدگی دندان نمی شود و برای بیماران دیابتی نیز مناسب بوده و میزان قند خون را بالا نمی برد. گیاه استویا به علت نداشتن مضرات قند و شکر، به عنوان ماده شیرین کننده گیاهی عمل می کند و در حال حاضر در کشورهای اروپایی به شدت در حال کشت، تکثیر و مصرف است. منطقه بومی این گیاه کشور پاراگوئه در آمریکای لاتین می باشد ولی در کشورهای با آب هوای مدیترانه ای مانند ایران و در مناطق گرم و مرطوب، شرایط مناسبی برای کشت این گیاه وجود دارد. گیاه استویا به راحتی قابل کشت و پرورش است و می تواند بازار خوبی در داخل کشور برای خود ایجاد کند. این گیاه می تواند بخش بزرگی از بازار جهانی قند و شکر مصرفی را به خود اختصاص دهد.
     ضمن عرض تبریک به همکاران و پژوهشگران پر تلاش در این گروه پژوهشی، از خداوند منان توفیق خدمت و موفقیت های روز افزون ایشان را در عرصه های مختلف علمی و فناوری خواستاریم.

                                

دفعات مشاهده: 1618 بار   |   دفعات چاپ: 185 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: ثبت اختراع جدید توسط پژوهشگران گروه پژوهشی بیوتکنولوژی صنعتی ::
 | تاریخ ارسال: 1399/3/17 | 

 با همت پژوهشگران پر تلاش گروه پژوهشی بیوتکنولوژی صنعتی، اختراع جدید این گروه پژوهشی با عنوان:" تولید نیمه صنعتی پودر کریستال شیرین کننده های استویا با کمک حلال آلی n – بوتانول " با طبقه بندی     بین المللی در اداره ثبت اختراعات به ثبت رسید. مخترعین این طرح آقایان: علیرضا گرزی، عباس جعفری جید، محبوب حبیب زاده و عباس بایگان توانستند طی دو سال تحقیق و پژوهش، دانش فنی استحصال شیرین کننده های گلیکوزیدی گیاه استویا را به دست آورده و موفق به تولید کریستال های این شیرین کننده گیاهی شدند. استویا جانشینی برای شکر بوده و با نام های "برگ شیرین" و "گیاه عسلی" نیز معروف است. پودر استویا ۳۰۰ مرتبه شیرین تر از شکر است و مقدار کالری آن در مقایسه با شکر بسیار ناچیز بوده و در رژیم های لاغری بسیار استفاده می شود. استویا در مقابل دما مقاوم بوده و برای پختن نان و شیرینی بسیار مناسب است. همچنین استویا باعث ایجاد پوسیدگی دندان نمی شود و برای بیماران دیابتی نیز مناسب بوده و میزان قند خون را بالا نمی برد. گیاه استویا به علت نداشتن مضرات قند و شکر، به عنوان ماده شیرین کننده گیاهی عمل می کند و در حال حاضر در کشورهای اروپایی به شدت در حال کشت، تکثیر و مصرف است. منطقه بومی این گیاه کشور پاراگوئه در آمریکای لاتین می باشد ولی در کشورهای با آب هوای مدیترانه ای مانند ایران و در مناطق گرم و مرطوب، شرایط مناسبی برای کشت این گیاه وجود دارد. گیاه استویا به راحتی قابل کشت و پرورش است و می تواند بازار خوبی در داخل کشور برای خود ایجاد کند. این گیاه می تواند بخش بزرگی از بازار جهانی قند و شکر مصرفی را به خود اختصاص دهد.
     ضمن عرض تبریک به همکاران و پژوهشگران پر تلاش در این گروه پژوهشی، از خداوند منان توفیق خدمت و موفقیت های روز افزون ایشان را در عرصه های مختلف علمی و فناوری خواستاریم

دفعات مشاهده: 1239 بار   |   دفعات چاپ: 139 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: اعطای اعتبار هدیه به اعضای هیئت علمی سراسر کشور به مناسبت روز معلم ::
 | تاریخ ارسال: 1398/11/28 | 

شبکه آزمایشگاهی فناوری‌‌های راهبردی به مناسبت روز معلم اعتبار هدیه ۲ میلیون ریالی (تخفیف ۱۰۰ درصدی)  برای اعضای هیئت  علمی سراسر کشور در نظر گرفته است. 
مهلت ثبت نام ۱۲ تا ۲۲ اردیبهشت ماه 
مهلت استفاده تا ۳۱ خرداد ماه 
ثبت نام و فعال سازی طرح از طریق باشگاه مشتریان به نشانی MY.LABSNET.IR 

دفعات مشاهده: 1943 بار   |   دفعات چاپ: 201 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: تولید و فروش رباینده سولفید هیدروژن (H۲ S Scavenger) ::
 | تاریخ ارسال: 1397/11/8 | 

رباینده سولفید هیدروژن (H۲ S Scavenger)
 
 
گروه پژوهشی مهندسی فرآیند با تکیه بر دانش روز و تجهیزات پیشرفته، رباینده هیدروژن سولفوره (H۲ S Scavenger) بر پایه تری آزین را تولید و به بازار عرضه می نماید. جهت اطلاع از جزئیات فروش با ما تماس بگیرید. 
          
 شماره تماس:   ۰۹۱۲۷۲۰۳۴۶۶      آقای مهندس رضاخانی                    ۰۲۶۳۴۷۶۴۰۵۰داخلی ۱۱۱۰)
 
 
رباینده هیدروژن سولفوره

هیدروژن سولفوره (H۲S)  گازی شدیداً کشنده است. این گاز را با نام‌های متفاوتی از جمله گاز ترش، سولفید هیدروژن و هیدروژن سولفوره می‌شناسند. هیدروژن سولفوره در غلظت‌های پایین بسیار سمی و خطرناک و در غلظت‌های بالا، به طور آنی کشنده است. هیدروژن سولفوره گازی بی‌رنگ و قابل اشتعال است که به صورت محلول به همراه آب و مایعات تحت فشار و در محل‌‌های متفاوت در طبیعت و صنایع یافت می‌شود. علاوه بر مشکلات ایمنی، این ماده بسیار خورنده و اثر خورندگی شدیدی بر روی فلزات خصوصاً فولاد ایجاد می‌نماید. لذا به دلایل مهمی که در بالا بیان شد حذف گاز هیدروژن سولفوره از جریان‌های فرایندی از اهمیت بالایی برخوردار است. 
جداسازی سولفید هیدروژن به روش‌های مختلفی از جمله استفاده از حلال‌های شیمیایی، استفاده از فرایند هیدروژنی و فرایند بیولوژیکی می‌باشد. رایج‌ترین و مقرون به صرفه ترین روش جداسازی آن با استفاده از مواد شیمیایی است. با افزوده شدن این ماده، به صورت آنی سولفید هیدروژن در ماده شیمیایی حل شده و پس از جداسازی از سایر ترکیبات دفع می‌گردد. 
یکی دیگر از روش‌های شیمیایی جداسازی سولفید هیدروژن، استفاده از رباینده‌ها است. امروزه رباینده‌های شیمیایی (Scavenger) به عنوان راه حلی سریع و با توجیه اقتصادی قابل قبول، برای شیرین سازی نفت و گاز و ارتقاء کیفیت محصولات نفتی استفاده می‌شوند. از مزایای این روش نسبت به سایر روش‌ها می‌توان به سادگی استفاده، نیاز به فضای کمتر و هزینه سرمایه گذاری پایین تر اشاره نمود. 

رباینده مایع (Liquid H۲S Scavenger) 
رباینده‌های مایع بر پایه تری‌آزین به منظور حذف سولفید هیدروژن به طور گسترده در صنعت استفاده می‌شوند. رباینده مایع به دلیل داشتن گروه عاملی هیدروکسیل و نیتروژن در ساختار خود، حلالیت بالایی در آب داشته و واکنش پذیری سریعی با سولفید هیدروژن دارد و پس از واکنش نیز نیاز به جداسازی از محصول ندارد. جدول زیر بیان‌گر روش مناسب برای جداسازی هیدروژن سولفید براساس مقدار گوگرد در جریان ورودی می باشد:
 
 
 
مقدار گوگرد موجود در جریان ورودی (بر حسب تن در روز) روش مناسب برای جداسازی H۲S
۴۰۰۰ - ۱۰ فرآیند اصلاح شده­‌ی کلاوس
۱۰  ۱ فرآیندهایی از جمله:
 LO-CAT, CrystalSulf, SulFerox
کمتر از ۱ تن در روز اسکونجرهای شیمیایی
   
 
 
 
 
                                                                         Hydrogen Sulfide (H۲S) Scavenger 
                                                                                                 Based On Triazine     
 
Process Engineering Research Group relying on modern technology and advanced equipment, produces H۲S Scavenger based on Triazine. Contact us for details on sales.

Sales Representative: Mr. Rezakhan
         (+۹۸) ۹۱۲۷۲۰۳۴۶۶
              (+۹۸) ۲۶۳۴۷۶۴۰۵۰
 
Hazardous Effects of Hydrogen Sulfide:
 
Hydrogen sulfide almost always occurs as a colorless gas, and exposure happens most often through inhalation.  Although hydrogen sulfide can be detected by its rotten egg scent, the odor should not be used to confirm its presence since we lose our ability to distinguish an odor after prolonged exposure, and if the concentration is high enough we won’t be able to smell hydrogen sulfide at all.
According to the Agency for Toxic Substances & Disease Registry, people who work in certain industries can be exposed to higher levels of hydrogen sulfide than the general population.  These industries include mining, pulp and paper mills, petroleum and natural gas drilling operations, and sewage treatment plants.  Individuals have to be especially careful when working in spaces such as basements, manholes, sewers and manure pits because hydrogen sulfide is heavier than air, allowing it to travel across the ground and fill low-lying spaces.

Hydrogen sulfide corrosion and its prevention is an important topic in a range of industrial processes and environments including oil and gas and its related activities.The corrosion of steel in sulfide-containing solutions has received considerable attention for many years due to its importance in several industrial processes such as oil and gas production and transport. The evaluation of steel corrosion in sulfide environments is important in the petrochemical industry, as this phenomenon is responsible for costly economic and human loss.For important reasons mentioned above, the removal of hydrogen sulfide gas is very vital.

Why did we choose H۲S Scavenger: 
Hydrogen sulfide is separated by a variety of methods, including the use of chemical solvents, hydrogen process, biological process, and the use of scavengers.
The most common and cost-effective method is by adding chemical solvents, which immediately dissolves hydrogen sulfide in the solvent and separated from other compounds.
Another chemical method of hydrogen sulfide removal is the use of scavengers.
Today, H۲S scavengers are used as a quick and economically viable solution to the sweetening process in the oil and gas industries. The advantages of this method compared to other methods include the need for less space and lower investment costs.
Liquid H۲S Scavengers: 
Liquid H۲S scavengers, especially triazine-based scavengers, are widely used in industries to remove hydrogen sulfide.
Liquid scavengers due to having a nitrogen and hydroxyl functional group in their structure have a high solubility in water and have a fast reactivity with hydrogen sulfide, and after the reaction, it does not need to be separated from the product.
The following table shows the appropriate method for separating hydrogen sulfide based on the amount of sulfur in the inlet flow: 
 

The appropriate method for separating H۲S The amount of sulfur in the inlet flow (ton per day)
Modified Claus Process ۱۰-۴۰۰۰
Processes such as:
LO-CAT, CrystalSulf, SulFerox
۱-۱۰
Chemical H۲S Scavengers Less than ۱

 

دفعات مشاهده: 2382 بار   |   دفعات چاپ: 245 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: عقد تفاهم نامه همکاری با موسسه تحقیقات گیاه پزشکی ::
 | تاریخ ارسال: 1398/11/28 | 

به منظور ایجاد زمینه مناسب برای ارتباط و گسترش همکاری‌‌ها و استفاده بهینه از توانمندهای علمی و امکانات آزمایشگاهی، تفاهم نامه همکاری فیمابین پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی و موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور منعقد گردید.
این تفاهم‌نامه در راستای اجرای سیاست استفاده بهینه از امکانات و توانائی‌های مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی پژوهشکده توسعه صنایع شیمایی جهاد دانشگاهی و آزمایشگاه اندازه­‌‌گیری باقیمانده سموم موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور، در حوزه آزمایشگاهی، پژوهشی و آموزشی منعقد و خانم دکتر وحیده مهدوی مسئول آزمایشگاه اندازه‌‌گیری باقیمانده سموم، از طرف موسسه تحقیقات گیاه پزشکی و خانم دکتر نجمه یزدانفر مدیر مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی از طرف پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی بعنوان مجریان این تفاهم نامه تعیین گردیدند.

دفعات مشاهده: 2246 بار   |   دفعات چاپ: 215 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: درخشش اعضای هیأت علمی و پژوهشگران مرکز آنالیز شیمیایی ::
 | تاریخ ارسال: 1398/11/19 | 

درخشش اعضای هیأت علمی و پژوهشگران مرکز آنالیز شیمیایی 
در " سومین کنگره بین المللی و بیست و ششمین کنگره ملی علوم و صنایع غذایی ایران" 


در این کنگره بین المللی که در تاریخ ۲۶ الی ۲۸ شهریور سال ۱۳۹۸ در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، ۳ مقاله پژوهشی در زمینه بررسی کیفی و فرمولاسیون مواد غذایی و ادویه جات با عناوین ذیل توسط خانم دکتر یزدانفر  و همکاران ایشان خانم مهندس زمانی، خانم مهندس کریمی و آقای مهندس محبوب حبیب زاده ارائه و پذیرفته شد.
 

  1. Determination and investigation of heavy metals (As, Hg) content in black tea by method using hydride generation atomic absorption spectrometry (HGAAS)

  2. Determination and investigation of Iron (Fe) in Enriched Flour by Atomic Absorption Spectroscopy

  3. Investigating and Identifying the Constituents of one of the Spices used in Fast Food Formulation

 

دفعات مشاهده: 2270 بار   |   دفعات چاپ: 191 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: درخشش اعضای هیات علمی و پژوهشگران گروه پژوهشی بیوتکنولوژی صنعتی ::
 | تاریخ ارسال: 1398/11/15 | 

درخشش اعضای هیأت علمی و پژوهشگران گروه پژوهشی بیوتکنولوژی صنعتی 

"در سومین کنگره بین المللی و بیست و ششمین کنگره ملی علوم و صنایع غذایی ایران"

در این کنگره بین المللی که در تاریخ ۲۶ الی ۲۸ شهریور سال ۱۳۹۸ در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، ۴ مقاله پژوهشی با عناوین ذیل از آقای دکتر عباس بایگان و همکاران ایشان آقای دکتر عباس جعفری جید، آقای مهندس محبوب حبیب زاده و آقای مهندس عباس علی نژاد پذیرفته و ارایه شد.

 
  1. The effect of Xanthan gum on the qualitative and  rheological indicators of sunn pest damaged wheat
  2. Investigation of the effect of ultrasound treatment  on the qualitative and rheological indicators of damaged flour
  3. A review of the natural sweeteners Stevia and its applications in the food industry
  4. Extraction of natural pigment of Rubia Tinctorum L. (Madder) and its applications in the food industry
دفعات مشاهده: 2291 بار   |   دفعات چاپ: 186 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: انتخاب مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی به عنوان آزمایشگاه همکار نمونه سازمان ملی استاندارد در استان البرز ::
 | تاریخ ارسال: 1398/9/17 | 
نهمین همایش استاندارد و کیفیت استان البرز به منظور تجلیل از واحدها و آزمایشگاه‌های همکار نمونه استان البرز در تاریخ ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ با حضور  خانم مهندس پیروز بخت رییس محترم سازمان ملی استاندارد، خانم مهندس شکرالهی مدیر کل محترم استاندارد استان البرز، معاونین سازمان، رییس پژوهشگاه استاندارد، مدیران کل استاندارد استان‌‌های مجاور، نماینده محترم کرج در مجلس شورای اسلامی و سایر مقامات استانی برگزار شد.
در این همایش، مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی زیر مجموعه پژوهشکده توسعه صنایع شیماییی به عنوان آزمایشگاه همکار نمونه در سال ۱۳۹۷ در سطح استان البرز انتخاب و لوح تقدیر و تشکر به خانم دکتر نجمه یزدانفر، مدیر این مرکز اهدا گردید.
لازم به ذکر است این مرکز با تکیه بر توان علمی و همت و تلاش همکاران و ارائه خدمات تخصصی، علمی و پژوهشی منطبق بر الزامات استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵، پیرو سنوات ۱۳۹۰ و ۱۳۹۳ برای سومین بار عنوان آزمایشگاه همکار نمونه را به خود اختصاص داده است.


دفعات مشاهده: 2821 بار   |   دفعات چاپ: 205 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: اعلام آمادگی مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی جهت انجام آزمون های COC و COP ::
 | تاریخ ارسال: 1398/9/10 | 
نشست تخصصی و کارگاه‌‌های آموزشی "تبیین گام‌های اجرایی سازی فرآیند صدور گواهی نامه های انطباق و محصولویژه استاندارد سازی محصولات دانش بنیان با حضور آقای دکتر درویش مدیر کل کالاها و خدمات سازمان ملی استاندارد ایران ، خانم مهندس شکراللهی مدیر کل سازمان استاندارد استان البرز و  خانم دکتر ملونی مدیر کل دفتر نوآوری و فناوری‌های نوین معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری و آقای دکتر ربانی رئیس پارک علم و فناوری البرز در روز یکشنبه سوم آذرماه در مجتمع تحقیقاتی جهاد دانشگاهی برگزار شد.
دراین نشست که به میزبانی پارک علم و فناوری البرز برگزار شد کارشناسان و مدیران پارک علم و فناوری، اداره کل استاندارد، دستگاه‌‌های اجرایی، آزمایشگاه های مرجع و همکار استاندارد و کارشناسان و مدیران شرکت‌هایدانش بنیان با روند ارزیابی و صدور گواهی نامه‌­های COP  و COC آشنا شدند.
در این نشست مدیران آزمایشگاه­‌های همکار استاندارد و مدیران شرکت‌های دانش بنیان سوالات خود را با مسئولان شرکت کننده از جمله دکتر درویش، شکراللهی، دکتر ملونی (مدرسان این دوره ها)و دکتر ربانی در میان گذاشتند.
مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی جهاد دانشگاهی به عنوان آزمایشگاه همکار سازمان ملی استاندارد و با تکیه بر توان علمی و تخصصی اعضا هیات علمی و همکاران مجرب و تجهیزات پیشرفته، طبق اصول استاندارد ایزو 17025  آمادگی دارد در زمینه انجام آزمونهای مذکور در محصولات دانش بنیان حوزه سلامت آب و غذا و محصولات کشاورزی و نیز مواد شیمیایی و فرآورده‌های نفتی ایفای نقش نماید.

دفعات مشاهده: 2687 بار   |   دفعات چاپ: 213 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: ساخت و راه اندازی دستگاه ارزیابی عملکرد ضدکف نفت خام برای بار اول در ایران ::
 | تاریخ ارسال: 1398/9/6 | 
در صنایع مختلف تولید کف مشکلات زیادی را ایجاد می کند و باعث بالا بردن هزینه های عملیاتی و کاهش کارایی تجهیزات فرآیندی می شود. لذا کنترل و انجام اقدامات لازم برای حذف این پدیده از اهمیت بالایی برخوردار است. یکی از صنایعی که تولید کف در آن ایجاد مشکل می کند، صنایع نفت می باشد. در میادین بهره برداری به خصوص در تفکیک گرهای نفت خام  به جهت جداسازی ناگهانی گاز از نفت و آب میزان کف قابل توجهی ایجاد می شود. یکی از روش های متداول کنترل کف استفاده از ضد کف مناسب می باشد. استفاده از دستگاه مخصوص ارزیابی ضد کف نفت خام برای انتخاب مناسب ضد کف و همچنین تعیین میزان تزریق آن در فرآیندهای مذکور بسیار ضروری می باشد.
پیش از این به دلیل عدم وجود این دستگاه در کشور، ارزیابی کیفی  مواد ضد کف نفت خام تنها با تست عملیاتی و با صرف مقادیر بالای ضد کف های انتخابی امکان پذیر بوده است. گروه پژوهشی مهندسی فرآیند پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی با اتکا به دانش فنی حاصل از انجام پروژه های نفتی و تجربیات خود در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات فرآیندی، برای اولین بار در کشور، دستگاه ارزیابی عملکرد ضد کف نفت خام را ساخته و راه اندازی نموده است.
این دستگاه می تواند فرآیندهای مربوطه را در فشار و دمای عملیاتی مختلف شبیه سازی نماید. نتایج حاصل از آزمون های انجام شده نشان از کارایی مناسب این دستگاه دارد. با ساخت و راه اندازی این دستگاه قابلیت انجام آزمون های کارایی ضد کف نفت خام و سایر فرآیندهای جداسازی مشابه در کشور مهیا شده است.
 

 
دفعات مشاهده: 2692 بار   |   دفعات چاپ: 210 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران Iranian Institute of Research & Development in Chemical Industries
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 150 queries by YEKTAWEB 4282